Yangın Merdiveni

heading

Yangın merdiveni, yapıların dışında yer alan, Z veya dairesel biçimleri olan ve yapının içerisinden normal çıkış merdivenine zıt yönde ikinci çıkış alternatifi sunan, her kattan aşağı inmeye yarayan merdivenlerin genel adıdır.

Yangın merdivenlerinin yapılış amacı, yapının içinde oluşan olası bir yangın durumunda, dışarıda bulunan bir alternatif sayesinde yapıdan tahliyeyi sağlamaktır. Bu sayede olası bir oksijen yetersizliği de, merdiven dışarıda olduğu için yaşanmayacaktır.

Asıl soru şu; yangın merdivenlerinden, yangın esnasında her kattan çıkış sağlanması durumunda veya engeli bulunan, hem de engelli kategorisinde olmayıp ta, sadece biraz yaşlı, hasta veya şişman birinin yapıyı nasıl terk edeceğidir?

Cevap basit; terk edemeyen edemez, kalan sağlar bizimdir değil elbette. Ancak bu soruyu ya şimdiye kadar kimse sormadı, ya da en son Aladağ faciasında olduğu gibi genel olarak kilitli veya yapının en altına kadar inmediği için, başımıza gelene kadar da sorgulama ihtiyacı hissetmedik.

Normal hayatında herhangi bir STK, belediye veya ilgili kuruluşların yangın birimlerinde veya yangın ile ilgili mühendislik faaliyetlerinde bulunmayanların bu tür soruları başlarına gelmediği sürece sormamaları normal, peki işi bu olanlar neden sormuyor, ya da seslerini neden duyuramıyor?

Son yılların önemli tespitlerinden biri olan ve birçok makaleye konu olan öğrenilmiş çaresizlik, hayatın her alanında kendini oldukça net gösteriyor. Mühendislerimiz ve yangınla ilgili çalışmalar yapan firmalarımız ilk etapta doğal olarak uluslararası tedbirler ile ilgileniyor ve onları doğru uygulamalarla yapılarla buluşturuyor. Ama herkes o kadar yoğun ki, yahu bu merdivenden insanlar nasıl inecek konusuyla kimse ilgilenmiyor. Çünkü önemli olan, Dünya’da kabul görmüş olanı, yapı ruhastından geçecek şekilde uygulayabilmek!

Hayır, önemli olan yapı ruhsatından geçmek için uygulamayı doğru yapabilmek değil, önemli olan insanların, son 10 yılda teknolojinin artmasıyla birlikte elektrik kaynaklı yangınların istatistiki olarak %78 gibi korkunç sayılabilecek oranda sürekli artan yangın durumlarında zarar görmeden, ya yapıyı terk edebilmeleri,  ya da daha önemlisi o yangının çıkış sebebini net bir şekilde ortaya koyarak bir daha çıkmaması için önleyici tedbirleri alabilmektir.

Ülkemizde, kaçak akım rölesinin (30mA) veya sahada bilinen ismiyle yangın koruma rölesi (300mA) elektrik yangınlarını engellediği gibi hiçbir bilimsel kaynağa dayanmayan ve bilen bilmeyen herkesin inandığı bir bilgi kirliliği mevcut. Hiçbir şekilde kaçak akım rölesinin elektrik yangınına müdahale ettiği düşünülemez, onun görevi insanların elektrik sistemlerinde çeşitli kontrolsüz temas veya kaçak durumlarında elektriğe çarpılmamalarını sağlamaktır.

O kadar ki, inanmayanların test edip görecekleri üzere, kaçak akım röleleri faz-nötr kısa devresinde bile devreyi kesmez. Birçok kişinin okurken, nasıl kesmez kardeşim diye öfkelendiklerini duyar gibiyim ama suç onların değil diyemeyeceğim, çünkü en azından öğrenilmiş çaresizliklerini bir kenara koyup basit bir kısa devre testiyle açıp açmadığını görebilirlerdi.

Elektrik yangınlarında, Aladağ faciasında da örneği muhtemelen yaşandığı şekilde nötr kopmasına bağlı voltaj yükselmesiyle çıkan yangın oranları hayli yüksek. Kaçak akım röleleri, nötr kopmasında da maalesef açmazlar. Ancak bu eksiği bir elektronik mühendisi olarak bizatihi yaptığımız ek ürünle, kaçak akım rölesinin açmasını sağlayarak, olası yangın riskini engellemeyi başardık.

Madem yangın merdiveni ile ilgili  bir Ar-Ge veya inovasyon yapamıyoruz, en azından yangının çıkmasını engelleyecek tedbirleri, yangından kaçmak için yaptığımız tedbirler kadar gündemimize getirelim. Zaten olması gereken de bu değil midir?

Basit tedbirler bazen hayat kurtarır. Ailemize, işimize, çevremize yapacağımız en güzel yatırım, onları koruyucu tedbirlerdir. karaboğa ile elektrik kaynaklı hasarlardan ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarından korunabilirsiniz.

Hızlı iletişim kurarak, detaylı bilgi için biz sizi arayalım;

 

KARABOĞA MÜHENDİSLİK LTD

SATIŞ       Veli KARABOĞA
TLF            0216 641 50 84
Gsm          0532 711 74 23
Gsm          0532 703 75 09
FAX           0216 641 50 84
E-mail       info@karabogalar.com
E-mail       info@karabogamuhendislik.com
Adres        Hamidiye Mah. Güler. No: B4 Çekmeköy/İSTANBUL
ÜCRETSİZ KEŞİF HİZMETİ İÇİN TALEPTE BULUNABİLİRSİNİZ.

YANGIN MERDİVENİ FİRMALARI NASIL OLMALIDIR?

Yangın merdiveni kadar onu yapacak ve montalayacak firmada bir o  kadar da önemli bir husustur. Kullandığı malzeme ve donanımlar ucuz ve baştan savma olmamalıdır. Yangın merdiveni firmaları üretimini yaptıkları yangın merdivenlerini bulundukları şehirlerin İtfaye Müdürlükleri ve Belediye gibi resmi kurumların yönetmelik ve mevzuatlarının sağladığı kurallar doğrultusunda konuçlandırılır. Tabikide bu kurallar Bakanlar kurulu tarafından verilen kararların esas alınır. Yangın esnasında tahliye ve can güvenliğini sağlamak amaçlı kullanılan yangın merdiDEVAMI

İstanbul Yangın Kapısı, Yangın Kapısı Fiyatları, Yangın Kapısı

Ülkemizin en büyük ve gözde şehirlerinden olan İstanbul'a her geçen gün onlarca yerleşim yeri kurulmaktadır. Söz konusu yerleşim yerleri farklı alanlarda faaliyet göstermekte olan şirketler tarafından etkili bir şekilde kurulmakta ve geliştirilmektedir. Yerleşim yerlerine yapılmakta olan söz konusu binaların en önemli ve gözde konuları arasında Yangın kapılarının kalitesi ve dahi merdivenlerin dayanıklılıkları gelmektedir. Bu alanda ülkemiz dahilinde hizmet etmekte olan bizler son derece etkin olarak çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. İstanDEVAMI

Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni, yapıların dışında yer alan, Z veya dairesel biçimleri olan ve yapının içerisinden normal çıkış merdivenine zıt yönde ikinci çıkış alternatifi sunan, her kattan aşağı inmeye yarayan merdivenlerin genel adıdır.Yangın merdivenlerinin yapılış amacı, yapının içinde oluşan olası bir yangın durumunda, dışarıda bulunan bir alternatif sayesinde yapıdan tahliyeyi sağlamaktır. Bu sayede olası bir oksijen yetersizliği de, merdiven dışarıda olduğu için yaşanmayacaktır.Asıl soru şu; yangın merdivenlerinden, yangın esnasında her kattan çDEVAMI

Yangın Çıkış Kapıları ve Acil Çıkış Kapısı

Yangın kapılarının eş anlamlısıdır Acil çıkış Kapısı, Temel amacı en kısa sürede çıkış yapmanızı sağlayan nitelikli kapıdır.Nitelikten kastımız sertifikalı olmasıdır. Belli bir süre boyunca alev ve duma geçirmeme özelliğine sahip olmalıdır.Acil Çıkış KapılarıAcil çıkış kapıların da kilit mekanizması olarak panik bar kullanılmalıdır. Bu kilit sistemi sizin en kısa sükarabogae çıkış yapmanızı sağlayacaktır. Genellikle hastane, okul ve devlet kurumlarında sıca gördüğümüz bir kapı modelidir.Acil çıkıDEVAMI

İzmir Yangın Kapısı Firması ve Fiyatları - Yangın Kapısı İzmir

Firmamız yangın kapısı, saç kapı, çelik kapı, bina giriş kapısı imalatı ve satışı yapmaktadır. Acil çıkış kapılarımız yangın yönetmeliğine uygun şekilde panik barlı mekanizmalıdır.Ayrıca kapı üzerinde yaylı menteşe ve duman contası bulunmatadır. İçi özel yalıtım malzemesi ile dolu olan kapımız kalınlığı 62 mm dir. elektro statik boya ile boyanmaktadır. Renk seçimini müşteri kendi isteği ile yapmaktadır.Acil çıkış kapısı izmirFirmamız Türkiye’nin dört bir yanına yangın kapısı gönderimi yapmaktadır. KapılarDEVAMI

Acil Çıkış Kapısı Kilit Sistemi Nedir?

Acil çıkış kapısı adından da anlaşacağı gibi hızlı çıkış yapmanızı sağlayan anlamı taşımaktadır. Acil çıkış kapısının eş anlamlıları ise; Yangın Kapısı, Yangın merdiveni kapısı olarakta kullanılmaktadır. Bazı kez bu sistemlere karaboga Panik barlı Kapı’da denilmektedir. Acil Çıkış Kapısı Kilit Sistemi Nedir?Dünyada ve Türkiyede acil çıkış kapıları için panik bar kullanılmaktadır. Panik anında ve acil durumlarda en kısa sükarabogae güvenli çıkış yapmanızı sağlayacak manuel kilit sistemi panikbardır.Acil &CceDEVAMI